Tuulelipp “Vana Toomas”

Meie Olevimägi 11 poodi astus sisse külastaja välisamaalt. Talle olid silma jäänud Tallinna Vanalinna kaunid tuulelipud. Enne kodumaale tagasipöördumist soovis ta tellida endalegi sellise kauni tuulelipu, mis võiks üht väärikat keskaegset Tallinna kaupmehehoonet kaunistada.

 

Lähteülesanne

Esiteks peab tuulelipp olema kaunis.
Teiseks peab lipule olema kirjutatud Tallinn.
Kolmandaks, peab lipul olema Vana Toomas.

 

Tallinna tuulelipud>

Tallinna Vanalinna tuulelipud, ehki need kaunistavad keskaegsete hoonete katuseid, on hoopiski hilisemast ajast kui hooned ise ning kuuluvad pigemini keskajale järgnenud barokk ajastusse. Et valmistada tellija ilumeele järgi kaunis tuulelipp võtsimegi malli baroksetest tuulelippudest mis valmistatud nii meil kui mujal. Selle barokksuse iseloomulikuimaks elemendiks on tuulelipu alus. Alus on hea koht kus demonstreerida barokile iseloomulikke keerukaid keerddekoratsioone. Ühtlasi on alusel oluline roll lipu stabiilsuse tagamisel.

 

Valmistamine

Parim koht “Tallinn” paigutamiseks on lipu saba peale. Siinkohal otsustasime viidata keskaegsele “Tallinnale” ja seepärast sai valitud ka gootipärane kirjaviis. Samamoodi on gootipärane ilmakaarte tähtede stiil, sest kuulsad Tallinna keskaegsed hooned on kõik selles kaunis gooti ehitusstiilis.

Kõige keerukam osa tuulelipu juures on Vana Toomas. Raekoja tornis olev Toomas on valmistatud plekitöö meistrite poolt ning kunsttükk omaette. Etteantud aja ja eelarve sisse mahtumiseks tegime Toomast lihtsustatud variandi. Soovisime vältida lihtsat siluett Toomast, kus soovitud kuju moodustab vaid ühest metall-lehest ühes tükis välja lõigatud mehike. Seepärast lisasime mehele mõningad ruumilisust andvad detailid. Nii sai Toomas endale uhked vuntsid, kelmika viltuse soomuskübara ja aastaarvuga lippu hoidva tugeva rusika. Tehniliste piirangute ja kuju väikse mõõdu tõttu jäid mõned eskiisidel plaanitud lennukamad ideed, nagu lõhikuid kujutavad dekoratiivsed sälgud, teostamata.